ידעת - בניית עצי יוחסין - פאפו - שם משפחה
..
052-8904306
phone4, phone, contact, telephone, support, call
דף הבית >> בלוג >> פאפו - שם משפחה
 

פאפו - שם משפחה - מאמר

 


מבוא 

מקור שם המשפחה פפו או פאפו ובלועזית Papo או Pappo לא היה ברור לי מאז ילדותי. איש לא ידע לתת לי הסבר מניח את הדעת לגבי משמעות השם.
זה היה שם משפחתו של אבי ז"ל והוא עוברת עם עלייתו לישראל. משפחתו של אבי נחשבה למשפחה ספרדית. מצאתי ראיות מוצקות לכך שבני המשפחה התפללו בבית הכנסת היהודי ברוסה (רוסצ'וק)  בולגריה. יחד עם זאת השם אינו מופיע ברשימת שמות המשפחה של אלו מיהודי ספרד ה"זכאים" לדרכון ספרדי. 
יתרה מכך, השם אינו מופיע בתוך המאגר הענק של עשרות אלפי שמות משפחה באתר בית התפוצות. 
אז מה מקור השם?


מקור שם המשפחה

תיעוד ראשון לשם מצאתי במכון הספרדי Sol del rey catolico – השם תועד שם לראשונה ב 1466 ועל פי התיעוד הזה מקור השם הוא במילה Papos- סבא, ביוונית. ב 1466 הוא נמצא גם בתצורה Papa.
על פי החוקר רוזאניס, השם פאפו מאפיין יהודים שחיו באזור הבלקן מימי השלטון הרומי. בתקופה הרומית והביזנטית היהודים דברו יוונית. יצוין כי יהודים אלו התפללו בבתי כנסת שנקראו "רומאניוטיס" כלומר שרידים של קהילות עתיקות מתקופת השלטון הרומאי.  (אנציקלופדיה של גלויות -יהדות בולגריה – עמ' 29)
במקום אחר באותה אנציקלופדיה מצוין כי השם פאפו  - זקן הינו אחד השמות המובהקים ליהודים "רומאניוטים" כלומר מהמתיישבים היהודים הקדומים ביותר בבולגריה ובבלקן. מתיישבים אלו, דברו כאמור יוונית במשך מאות בשנים. (אנציקלופדיה של גלויות -יהדות בולגריה – עמ' 55)
אם כך נותרו מספר שאלות:
מדוע משפחתו של אבי נחשבה למשפחה ספרדית? 
מדוע בבית אבי דברו לדינו? 
כיצד יתכן שכל הגברים במשפחה התפללו בבית כנסת ספרדי? 
ההסבר לכך מתחיל בגירוש ספרד. מ 1492  - עת בוצע הגירוש ובמשך עשרות השנים שלאחר מכן,  הגרו גלים של יהודים ספרדים אל הבלקן. במסגרת התהליך הזה, היהודים "הרומניוטים" הפכו למיעוט ונטמעו בקרב הרב המסיבי שהגיע מספרד. עם התגברות התהליך הזה, הלכו הקהילות "הרומניוטיות" העתיקות ונעלמו.

כמה מילים על גיאוגרפיה - היהודים הנושאים את השם פאפו היו ממוקמים בעיקר ברחבי בולגריה, בערים בלגרד וסרייבו, ובתורכיה.


סיכום

השם פאפו נגזר מיוונית – מהמילים סבא או זקן ומאפיין יהודים שחיו בבלקן מימי בית שני.


בתמונה  - אבי שבתאי בן יצחק (פאפו) ז"ל בשורה אמצעית קיצוני משמאל - כפי שמופיע בספר "תולדות יהודי בולגריה" כרך ב' עמ' 467


 
 
FacebookGoogle+YoutubeLinkedinBlogger
ידעת - בניית עצי יוחסין   |   אביעד בן-יצחק   |    טלפון:  052-8904306    |   מפת האתר  |  Aviad@Yedaat.co.il
..