ידעת - בניית עצי יוחסין - תגלית משפחתית
..
052-8904306
phone4, phone, contact, telephone, support, call
דף הבית >> תגלית משפחתית
 
התרווחה בכיסא המנהלים המרופד במשרדה המפואר. לא העיזה להרים את רגליה ולהניח אותן על השולחן כפי שכה התאוותה לעשות. ניסתה לקחת אתנחתא קטנה מיום מטורף. הטלפון לא הניח לה, הוא בשלו, צלצל וניגן את מנגינת "לו יהי", השיר שנשזר בנימי נפשה מאז אותו ערב בקיבוץ ב 73. המנגינה הזו הרטיטה את ליבה כל פעם מחדש.
הגיעה לקיבוץ כמתנדבת צעירה, השאירה ארוס, משפחה מחבקת ושנה ראשונה באוניברסיטה מאחור ובאה להתנדב לחודש חודשיים בישראל. משהו לא אפשר לה להישאר בארה"ב המדושנת כשישראלים נהרגים ונפצעים באלפים במלחמה. לראשונה שמעה את המנגינה הזו מתפזמת בפיו של אודי, באותו ערב שבו התיישב מולה בחדר האוכל וניסה להתחיל אתה. צנחן צעיר במדי צבא מאובקים ונעליים שחוקות, בלונדיני ותכול עיניים. הקיבוצניק הטיפוסי מהסרטים של הסוכנות חייכה לעצמה.
"אחרי כל הבלונדינים שראיתי באמריקה אתה נראה לי מזויף" התריסה בחיוך שחצני ומיד התחרטה. משהו בעיניו היה עצוב, משהו "ישב" עליו והפך את עיניו הכחולות למעט אפורות. העצבות הזו, חוסר היכולת לחייך חיוך שלם, כל זה נגע לליבה ומשך אותה אליו כמגנט. אחרים יספרו לה חודשים רבים אחר כך על מה שעבר עליו בסיני במלחמה הארורה הזו. ניסה להסביר לה על מה מדבר השיר, אמר משהו על ה Let it be של הישראלים אבל אוצר המילים שלו לא עמד במשימה. אבל אודי זה אודי והוא מיד גייס את כל חדר האוכל בכדי ליטול חלק במלאכת התרגום. בסוף הערב כתב לה את כל מילות השיר בעברית ובאנגלית על מפית נייר שבחלקה האחורי היה רשום שמו של הקיבוץ. מפית הנייר הייתה מעוטרת בכתמי שוקולד, מזכרת נצח מהעוגה שהגישו באותו ערב בחדר האוכל. הערב ההוא שינה את חייה, ההתנדבות הקצרה הפכה לעליה, ההכרות עם אודי הפכה חיש מהר לנישואין, נולדו להם שלושה ילדים, המבטא האמריקאי כמעט ונעלם לחלוטין והמשרד שלה לענייני פלילים פרח ושגשג במרכז תל אביב.
עיניה נדדו ימינה, המפית הממוסגרת עם מילות השיר נחה במקומה על השידה ממש מעל הטלפון המשוכלל. הטלפון המשיך לנגן את המנגינה המופלאה הזו. לגמה לגימה אחרונה מספל אספרסו קטנטן ומעודן וענתה סוף סוף לשיחה. תהתה איזו הפתעה מחכה לה מהצד השני של הקו. ניסיונה רב השנים במקצוע לימד אותה שלהפתעות אין גבול. על ההפתעות האלה בנתה את משרדה. עיניה חזרו אל הקיר וטיפסו אל מעל לטלפון. אל תמונת המשפחה שהקימה עם אודי ואל תמונת המשפחה המורחבת שלו. משפחה שבה הרגישה כבת לכל דבר.
על הקו היה קרוב רחוק מארה"ב, מה הוא רוצה מהחיים שלי בסוף היום, חשבה לעצמה.
הוא גילה במקרה את שם המשפחה המקורי של הסבא שלהם ובהמשך לכך גם קרובי משפחה בישראל, הייתה התרגשות בקולו, "הזוג המבוגר משה וחנה רוזנבלום גרים ברחובות", הוא חושב. החזיקה חזק את הטלפון שכמעט ונשמט מידיה. ויש להם גם "ילדים" הוא נקב בשמותיהם של מנחם הבן וטובה הבת.
נשימתה נעתקה. בליבה קיללה קללה עסיסית שלעולם לא תצא מפיה. "האח מאנגליה, האח הנעלם פא...." סיננה מפיה. לא מצליחה לבטא את כל המילה ההיא בקול רם.
"על מה את מדברת?" תהה הקרוב מעבר לקו.
 
 
עומר, בנה בכורה, נולד חמישה חודשים אחרי החתונה. "זרז חתונות" הם קראו לו בינם לבינם. השמחה והאושר על הולדת הילד הראשון נמהלו מהר מאוד בבעיה רפואית שמיטב הרופאים לא הצליחו לפתור. המשפחה נכנסה למערבולת. חודשים ארוכים של נסיעות מהקיבוץ המרוחק לאינסוף בדיקות וטיפולים בכל רחבי הארץ חייבו אותם לעבור למרכז ולעזוב את הקיבוץ. זה נגמר אצל פרופסור בהדסה. מומחה עולמי בתחום.
"אתם קרובי משפחה" הוא בישר לה ולאודי, בעלה. "התופעה שממנה עומר סובל נובעת מקרבה גנטית הדוקה. הדוקה מדי. בילד הבא, כבר נטפל בזה מראש" חייך מתחת לשפמו "ההיריון הבא יהיה יותר מבוקר, אבל זה לא צריך להרתיע אתכם" הוא סיכם.
 
איפה מלמדים אותם את העניין הזה?
 באיזה בית ספר?
הם יונקים את זה עם חלב אמם?
 כל הישראלים אותו דבר, חשבה בליבה. זה יכול להיות משה מהירקות או פרופסור, מומחה עולמי מהדסה. מיד הם ידברו אתך בצורה הכי ישירה וחצופה שאפשר. אני בעצמי עוד לא הקדשתי בדל מחשבה לעניין הילד הבא והפרופסור כבר מדבר על זה בוודאות מוחלטת. הוא כבר יודע שיהיה לי עוד ילד. מזל שלא ציין כמה ילדים נוספים הוא מתכנן עבורי. אולי הוא רוצה לקבל מינוי להיות מנהל הרחם שלי ואולי גם מנהל חיי הנישואין שלי.

 
השקיעו מאמצים כבירים, הפכו כל אבן וניסו לברר איך הם קרובים אך ללא הצלחה. עברו ותחקרו את כל הסבים והסבתות ולא הצליחו להבין איך האיש שנולד בקיבוץ בגליל יכול להיות קרוב הדוק של עולה חדשה מארה"ב הרחוקה. איתרו קרובים שנספו בשואה, מיפו את כל המשפחה וסרקו כל אפשרות שתי וערב אך ללא הועיל. היה קרוב אחד שלא הצליחו לאתר, אחד האחים של סבא של אודי, האיש היגר לאנגליה ונעלם כאילו בלעה אותו האדמה.
עניין הקרבה המשפחתית נותר תעלומה במשך כעשרים שנה.
 
    ***
בשיחת טלפון אחת התברר לעורכת הדין הפלילית שסבא שלה היה פושע נמלט וחשוב מזה, סבא שלה וסבא של אודי בעלה, אחים. 
 
 
FacebookGoogle+YoutubeLinkedinBlogger
ידעת - בניית עצי יוחסין   |   אביעד בן-יצחק   |    טלפון:  052-8904306    |   מפת האתר  |  Aviad@Yedaat.co.il
..